У 2024/25 МР експорт зернових (пшениця, ячмінь і кукурудза) з України може сповільнитися. Причина криється не тільки у зниженні врожаю, яке за прогнозом ASAP Agri становить близько 11,3 млн тонн на рік – до 48,5 млн тонн, але й за рахунок конкуренції зі сторони інших країн-експортерів.
Для порівняння, у 2023/24 МР через український зерновий коридор в середньому відвантажувалося на експорт по 4 млн тонн зернових (пшениця, ячмінь, кукурудза) на місяць. Зважаючи на те, що ASAP Agri очікує зниження експорту зернових з України у сезоні-24/25 на 14.5 млн тонн на рік – до 35,2 млн тонн, то це приблизно мінус три місяці роботи коридору. «Водночас, ми не можемо сказати, що експортна програма закінчиться швидко», - відмітила Христина Серебрякова, керівник ASAP Agri.
"Якщо у минулому сезоні темпи експорту з України затрималися через відсутність коридору, то цього року темпами керують такі фактори як втрати врожаю ярових культур, ріпакова лихорадка, пшенична конкуренція росії, кукурудзяна конкуренція зі сторони США та Південної Америки» - додала Х. Серебрякова.
Українські фермери вже оцінили свої збитки на втратах врожайності кукурудзи, соняшника і сої через аномально високу липневу температуру та посуху, і не поспішають продавати зерно. На додаток, вони мають достатньо фінансів, щоб не поспішати за рахунок високих купівельних цін у розпалі ріпакової програми, а також завдяки використанню програм кредитування.
Олена Зирянова, брокер Atria Brokers: «За інформацією з полів української агробізнес-спільноти, виробники масово використовують програму державної фінансової підтримки 5-7-9, і разом з іншими відомими факторами це додає спротиву фермерам на поточний ринковий рівень, оскільки вони не потребує фінансування, щоб продовжувати польові роботи та купувати техніку».
Зовнішній ринок своєю чергою не балує цінами. Ціни попиту зі сторони імпортерів все ще низькі та знаходяться у форматі традиційної збиральної програми. Конкуренція зі сторони країн конкурентів по експорту пшениці та кукурудзи висока, бо вони мають досить пристойні врожаї й перехідні запаси, чого зовсім не скажеш про Україну. Саме це може стати причиною того, що темпи експортної програми можуть розтягтися на більш-менш весь маркетинговий рік.
Прокоментувати