
2 квітня 2025 року президент
США Дональд Трамп оголосив про масштабне запровадження нових тарифів у межах
зміни торговельної політики країни. У пакет заходів входить базове мито 10% на
всі імпортні товари з 5 квітня та тарифні заходи у відповідь на імпорт із
країн, що обкладають податками експорт США, з 9 квітня. Тариф у 25% на імпорт
із Канади та Мексики набув чинності негайно після місячної затримки.
Починаючи з 9 квітня, імпорт з Китаю обкладається сукупним тарифом у 54% — новий тариф 34% плюс чинний тариф у 20%. Більше того, США розглядають можливість додаткового мита в 25% у разі, якщо Китай продовжить купувати нафти у Венесуели. Таким чином, сукупне мито може сягнути 79%.
Заходи у відповідь і реальні ризики
Роблячи сміливий та суперечливий
крок, США запровадили мита на рівні 10–34% на продукцію багатьох своїх ключових
аграрних партнерів — країни, які водночас є головними покупцями американської
кукурудзи, пшениці та сої.
Власне, США карають своїх ключових імпортерів, що підвищує ризик зустрічних заходів — і вони вже розпочались. Китай запровадив 15% мито на кукурудзу і 10% на сою з США (з 10 березня). ЄС розглядає можливість введення 25% мита на американську кукурудзу та потенційно сою, а також вивчає можливість застосування нових правил, які можуть обмежити імпорт сільськогосподарської продукції, обробленої певними хімікатами, забороненими в Європі.
Можливі переможці: Бразилія, Україна та Аргентина
Поки США стикаються з наслідками ескалації торгівельних воєн, Бразилія виглядає головним бенефіціаром. Її сильні торгові зв'язки з Китаєм, ЄС та Південно-Східною Азією, конкурентоспроможні ціни та сприятливі прогнози виробництва на 2024/25 МР дають їй всі шанси для того, щоб поглинути попит, який може втратити США. Тим часом Аргентина відновлює свої позиції. Прогнози високих врожаїв у 2024/25 МР, сприятливий обмінний курс та агресивна експортна стратегія дозволяють країні зайняти додаткову частку ринку, особливо в Азії та на Близькому Сході.
Кукурудзяний сектор України також може скористатися ситуацією. «Якщо ключові імпортери таки запровадять мита на американську кукурудзу — це відкриє величезне вікно можливостей для альтернативних постачальників. І українська кукурудза тут у виграшній позиції: приваблива ціна, стабільна логістика (за умови, що росія не заважатиме), тісні зв’язки з ЄС та Азією», — каже Вікторія Блажко, керівниця редакційного контенту та аналітики ASAP Agri. — Бразилія, звісно, перша в черзі, але вона фізично не зможе закрити весь попит. І саме тут Україна може взяти своє. Але це залежить від того, чи імпортери справді реалізують свої наміри. Поки що ми бачимо, що ЄС не поспішає запроваджувати відповідні заходи.»
Можливі втрати: фермери США опиняються під ударом
Серед усіх сільськогосподарських культур, що США експортує, сою та кукурудзу можна назвати епіцентром загострення торгових напружень. Ці дві культури — основи доходів американських фермерів — тепер стикаються з наростаючими ризиками так як такі покупці, як Мексика, Японія, Китай, ЄС та Південна Корея, на які у сукупності приходяться десятки мільйонів тонн американського експорту, тепер безпосередньо постраждали від мит США, і деякі з них можуть відповісти відповідно.
Американська фермерська федерація попереджає про “ідеальний шторм”: зростання витрат, втрата доступу до ринків і падіння цін. Малі фермерські господарства, які працюють на межі рентабельності, в особливій групі ризику. Без підтримки багато з них можуть бути викинуті з як глобальних, так і внутрішніх ринків.
Детальний аналіз впливу мит США на глобальну сільськогосподарську торгівлю доступний для підписників ASAP Agri https://asapagri.com/products
Прокоментувати