Врожай кукурудзи в Румунії 2024 р. перебуває під значним стресом, причому індикатори теплового та вологісного стресу показують тривожні тенденції. Порівняння теплового стресу та рівня вологості за червень, липень і серпень 2024 р. із 2021 р. показує, що 2021 р. був значно успішнішим, зазначив Габріель Разі з HARVISTA, Румунія, під час виступу на Trend&Hedge Club 21 серпня.

Основна проблема цього року полягає в тепловому стресі, який з середини червня почав витягати вологу з ґрунту швидше, ніж зазвичай. Хоча врожай пшениці дещо постраждав, це сталося надто пізно, щоб завдати значної шкоди. На жаль, кукурудза постраждала більше. У липні температура піднялася до 40 градусів Цельсія під час критичного періоду запилення кукурудзи, і ця екстремальна спека продовжилася в серпні ще інтенсивніше.

Спочатку весна принесла хорошу вологу на поля, що дозволило фермерам висадити кукурудзу в сприятливих умовах. Однак до кінця червня рівень вологи почав знижуватися, що посилилося тепловим стресом. У липні вологість різко знизилася, залишивши врожай у поганому стані, що поставило під загрозу врожайність.

"У червні урожай виглядав обнадійливо, і фермери сподівалися на хороший збір. Однак сильна спека та посуха в липні та серпні призвели до різкого погіршення стану кукурудзи, фактично кукурудза розтанула на полях. Урожайність становить від 2 до 4 т/га для зрошуваних полів і менше 1 т/га для незрошуваних полів—значно нижче нормальної врожайності в Румунії, яка становить до 15 т/га. Найкращий урожай очікується в західних і центральних регіонах Румунії, які все ще можуть зробити свій внесок у ринок", - додав спікер.

"Щодо пропозиції та попиту, урожай кукурудзи в Румунії в 2024 р. оцінюється в 7,7 млн тонн, що на 30% менше у порівнянні з минулим роком. У типовий рік Румунія збирає близько 12 млн тонн кукурудзи. Зменшення площі збору врожаю, коли деякі поля залишаються незібраними через надзвичайно низьку врожайність, є серйозною проблемою. Середня врожайність очікується менше 4 т/га, що може серйозно вплинути на конкурентоспроможність Румунії як на європейському, так і на причорноморському ринках", - додав Г. Разі.

Очікується збільшення імпорту до близько 730 тис. тонн у 2024 р., у порівнянні з 380 тис. тонн минулого року. З’явилася незвичайна премія, коли внутрішні споживачі платять на 40-50 євро/т більше, ніж покупці в порту Констанца. Однак ця премія може не зберегтися протягом усього сезону, оскільки Румунія може доповнити свій нижчий урожай кукурудзи імпортом з таких країн, як Сербія.

Експорт кукурудзи з Румунії, ймовірно, значно зменшиться, досягнувши лише 2,2 млн тонн у порівнянні з 4,4 млн тонн минулого року. Тим часом Західна Європа, ймовірно, матиме достатню пропозицію кукурудзи завдяки опадам цього літа, і такі країни, як Іспанія, ймовірно, купуватимуть кукурудзу у Франції, Бразилії, Аргентини або США.

Дивлячись у майбутнє, румунські фермери розглядають можливість переходу з весняних культур, таких як кукурудза, на озимі культури, такі як пшениця, ячмінь або ріпак у наступному сезоні, щоб уникнути ще одного можливого неврожайного сезону. Осіння посівна кампанія, особливо для ріпаку, буде складною. Крім того, географія вирощування кукурудзи в Румунії може поступово зміститися на північ.