У 2023/24 МР експортні об’єми з України, що здійснюються різними видами транспорту – автомобільним, залізничним та морським, зазнали значних змін. У липні 2023 р. через припинення роботи зернового коридору, понад 70% продукції, яка вивозилася цим шляхом, потребувала нових логістичних рішень. Про це розповіла Марина Танцюра, Spike Brokers, 31 липня в рамках Trend&Hedge Club.

Відправки через зерновий коридор відновилися у жовтні 2023 р., і вже в грудні Україна повернулася до стандартного рівня експорту. Найвищий рівень експорту агропродукції в рамках роботи коридору було досягнуто у квітні 2024 р., склавши 6,4 млн тонн, – відмітила спікер.



“Після початку війни український ринок відкрився для багатьох фермерів. Якщо до війни лише 20 компаній здійснювали 90% всього експорту з України, то тепер понад 200 компаній активно долучилися до міжнародної торгівлі. Це створило нові виклики, зокрема в логістиці, адже малим і середнім фермерам потрібна допомога в організації перевезень.” – зазначила М. Танцюра.

Головні експортні шляхи з України залишаються незмінними: західні кордони та порти. Через західні кордони продукція постачається до європейських країн та портів, тоді як українські порти обслуговують країни Азії та Європи. Загальні експортні потужності України становлять близько 150 млн тонн на рік. Сухопутні перевезення складають близько 20 млн тонн на рік (12 млн тонн через західні кордони, 7 млн тонн автомобільним транспортом). Водні перевезення сягають 95 млн тонн на рік, з яких річкові перевезення — 20 млн тонн, порти Великої Одеси — 50 млн тонн, Миколаївський порт — 25 млн тонн.

“Миколаївський порт наразі не працює через безпекові ризики. Проте, як тільки він відновить роботу, це неодмінно вплине на тарифну політику в Одесі.” - відмітила спікер.

“Щодо транзиту через Словенію, Польщу, Угорщину, то в Польщі, наприклад, дуже прискіпливо ставляться до документів і накладають високі штрафи. Тому багато хто з водіїв відмовляються їздити через Польщу, або планують перевезення на угорські кордони. Порт Констанца залишається найбільш активним, в ньому навіть будується новий термінал. Це може вплинути на цінову ситуацію в Україні.” – додала М. Танцюра.


Наостанок, спікер зазначила, що перспективи повернення контейнерного перевезення в Україну досить низькі, перш за все через безпекову ситуацію, але з літа поточного року пробні партії невеликого об’єму вже були перевезені.

Про бачення ASAP Agri щодо темпів експорту зернових та олійних культур з України у 2024/25 МР  – читайте у наших новинах на сайті ASAP Agri.