російський ринок пшениці переживає рік контрастів: попри нижчі прогнози виробництва, обсяги експорту наближаються до рекордних рівнів. Про це повідомила аналітик Fastmarkets Маша Бєлікова 20 листопада під час онлайн-зустрічі Trend & Hedge Club, інформаційним партнером якої виступає ASAP Agri.
Загальне виробництво пшениці у 2024/25 МР оцінюється на рівні 81,2–83,1 млн тонн, без урахування територій України, які наразі перебувають під російською окупацією. З цих територій було зібрано додаткові 3,3 млн тонн.
«Посіви озимої пшениці на 2025/26 МР також прогнозуються на 3% нижчими ніж торік через несприятливі погодні умови», — зазначила Бєлікова. «На цей момент вже засіяно 17,5 млн га озимої пшениці, порівняно з 18,2 млн га минулого року. Ці дані включають українські території, які перебувають під російською окупацією».
Попри зниження прогнозів виробництва, експорт пшениці з росії процвітає — обсяги постачання досягли 20 млн тонн станом на кінець жовтня. Найбільшим покупцем стала Єгипет, за ним слідує Туреччина, попри чинні торгові обмеження. «Прогнозувати експорт складно, оскільки слід враховувати оцінки з різних джерел. Найреалістичнішими можуть бути середні показники», — зазначила Бєлікова. Аналітики прогнозують, що загальний експорт пшениці у цьому маркетинговому році коливатиметься в межах 41,5–48 млн тонн.
Зміни в політиці та вплив на ринок
Однак державні втручання, включаючи контроль цін та експортне оподаткування, створили значну невизначеність для ринку. З липня 2024 року підвищені базові ціни вплинули на експортні збори, тоді як внутрішні ціни залишалися відносно стабільними. Крім того, валютні коливання додають складності, часто порушуючи як внутрішню, так і міжнародну торгівлю.
У 2023/24 МР спроби регулювання ринкових цін тимчасово зробили російське зерно неконкурентоспроможним. У 2024/25 МР уряд запровадив «рекомендовані» експортні ціни як чергову спробу стабілізувати сектор. Прямі продажі до 13 визначених країн тепер здійснюються за новими правилами, що додає ринку складності та викликає плутанину.
Крім того, очікується, що анонсована квота на експорт на другу половину маркетингового року суттєво обмежить експорт зерна з Росії. Аналітики прогнозують, що квота буде значно нижчою за торішні 29 млн тонн, що потенційно змінить глобальний ландшафт торгівлі пшеницею, зазначила Бєлікова.
Прокоментувати